Küçük Oturma Odaları için Muhteşem Öneriler

0
887

Birçok küçük oturma odası fikri, alanı daha geniş görünmesi için gözün kandırılması etrafında döner. Bu tür stratejiler, sıkışık ve klostrofobik olan bir alanı rahat ve estetik açıdan hoş hissettiren bir alana dönüştürebilir. Işık ve alanı en üst düzeye çıkaracak şekilde dekore edin ve renk, ölçek ve ağırlık kullanım şeklinize dikkat edin. Oldukça bir fark yaratabilir.

Yeni şeyler denemek ilginç. Bazen oturma odası dekoru hakkındaki geleneksel fikirler küçük bir alan için en iyi çözüm değildir. Pencere işlemleri için panjur kullanmak yerine, uzun, akan perdeler kullanın, çünkü dikey alana dikkat çekerler, böylece odanın alanını genişletir.

Oturma odanızın büyüklüğü ne olursa olsun rahatlama ve eğlence için bir alan olarak işlev görmesi gerekir. İşte daha geniş hissettirmek için en sevdiğimiz yollardan bazıları.

Aynalarla Süsle

Tasarımcılar çoğunlukla kendilerini daha büyük hissettirmek için stratejik olarak küçük yerlere yerleştirir. En yaygın küçük salon fikirlerinden biri, odak noktası oluşturmak için merkezi bir konumda büyük bir ayna asmaktır. Işığı yansıtmak ve hoş bir ambiyans eklemek için, mum veya sarkıt lamba gibi bir ışık kaynağının arkasına koyun. Mümkünse, pencerenizin karşısına bir ayna yerleştirin, böylece görünümü yansıtır ve başka bir pencerenin yanılsamasını verir.

Gözü Yukarı Çiz

Bir oda, yatay olduğu kadar dikey bir boyuta da sahiptir. Oturma odanızın tavanı yüksekse, gözü yukarı çekecek şekilde dekore ederek ekstra alandan en iyi şekilde yararlanın. Tabandan tavana perdeler bu amacı gerçekleştirmenin şık bir yoludur.

Diğer bir fikir, dikey alanı küçük ve orta büyüklükteki sanat eserleriyle dolu bir menü ile doldurmaktır. Bu teknik odanın gerçekte olduğundan daha büyük hissetmesini sağlar, çünkü gözü kapalı hissedebilecek yatay yatay alanın ötesinde dolaşmaya davet eder.

Küçük Bir Oturma Odası için Nötr Renkleri Kullan

En popüler küçük salon fikirlerinden biri, duvarlarda, zemin, tavan ve mobilya döşemelerinde nötr renklerin kullanılmasıdır. Beyaz olmayan veya bej renklerden oluşan bir palet, duvarları geriye doğru iterek görünerek alanı genişletecektir. Yumuşak tonlar da bir odayı ışığı yansıtarak aydınlatma eğilimindedir. Bir alanı büyütmeye ek olarak,  nötr bir palet anında gelişmişlik sağlar ve sakinleştirici bir ortam yaratır.

Hafif Görünümlü Mobilya Seçin

Mobilya için alışveriş yaparken, görsel ağırlığını düşünün. Bu kavram, büyüklük, renk ve tasarıma dayalı bir nesnenin algılanan ağırlığını ifade eder. Hafif bir görünüme sahip parçaları seçin, çünkü ağır olanlar bir alanı daraltmış gibi görünecektir.

Daha koyu olanların üzerinde soluk renkleri tercih edin ve bacaklı olanları seçerek kutulu olanlardan kaçının. Cam kahve veya sehpalar, ahşap masalardan daha az görsel yer kaplar; Görüşleri engellemeyen mobilyalar bir alanı daha açık hale getirecektir.

Küçük Ölçekli Mobilya Seçin

Küçük bir oturma odası fikirleri listesi, odayı basmayacak veya mekanı domine edecek gibi görünen mobilyaların seçilmesi önerisi olmadan tamamlanmış sayılmaz. İnce kolları ve sıkıca kaplanmış bir sırtı olan bir koltuk, önemli bir kol ve çok yastıklı bir sırt ile tercih edilir.

Alan darsa, bir koltuk olmadan tam bir oturma yapabilir, sevgiyi seçebilir veya sehpaya dört sandalye yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Sandalyeleri seçerken, kolsuz olanları düşünün, çünkü kolları olan bir modelden daha az yer kaplarlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here