Çocuk Odalarını Organize Etmek İçin Pratik İpuçları

0
1066

İçinde afacan bir çocuğunuzun yaşadığı bir çocuk odasına sahip iseniz; kendiniz daha az yormanızı sağlayacak bazı pratik ipuçları için yazımızı okumalısınız.

Çocuk odası deyince aklımıza hiç şüphesiz ilk gelen şey; oyuncaklardır. Ve ebeveynlerin toplamaktan, çocukların ise aramaktan bıktığı; Oyuncaklar.

 

Askılar, Kancalar

 

Duvarlara ve kapılara çocuğunuzla birlikte seçeceğiniz şirin askılardan ve kancalardan bol miktarda kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun montunu, ceketini, kemerlerini, şapkalarını, çantalarını vb. asarak dağınıklık için pratik bir çözüm üretebilirsiniz.

Kullanılmayan Eşyaları Odadan Çıkarın

 

Çocuğunuzun mevsime göre kullanılmayacak olan eşyalarını sezonluk olarak kiler veya benzeri bir yere koyabilirsiniz. Ayrıca ev ödevlerini kendi odasından başka bir yerde yapıyor derslerine farklı bir odada çalışıyorsa okul eşyalarını odasında bulundarmamak farklı bir yerde özellikle çalışma yaptığı odave ona yakın uygun bir muhafaza etmek çocuk odasının dağınıklığına doğrudan etki edecektir. Hatta oyuncakları ile kendi odasında oynamıyorsa bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Sadece odaya benzeri çözümlerle oyuncak girişini de engellemek yeterli.

 

Odalarındaki Bulunan Tüm Eşya ve Objenin Kullanırlığını Değerlendirin

 

Bir Çamaşır Sepeti düşünün; bazı insanlar için kendi odasında işe yarar bir gereçtir. Ancak tüm ev için genel bir çamaşır sepeti ayarlamak çok daha pratik olacağı gibi eşya kalabalığından kurtulmamıza da yardımcı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer ders çalışma işini farklı bir oda da yapıyorsa odasında çöp kovası bulundurmasına da gerek olmayacaktır.

 

 

Çocuk odaları en değerli varlığımız olan evlatlarımızın yaşam alanları olduğundan, elimizden geldiğince onların mutluluğu doğrultusunda istek ve taleplerini karşılamaya çalışırız. Ancak çocuklarımızın her istediğini özellikle oyuncak konusunda yerine getirmek, onların iyiliğine bir davranış olmayacağı gibi, genellikle evin toplanması ve düzenlenmesi işlerini yapma işi annelerde olduğundan, onlara da haddinden fazla iş yükü olacaktır. Durumun psikolojik boyutu sadece anneyle sınırlı kalmayıp, yorgun olan her insanın olacağı gibi asabiyete sebep olacak bu durumda tüm ev fertlerine sirayet edecektir.

İhtiyacımız olmayan eşyaları almamak; aslında tüm odalarımızın düzeni için en gerekli ve en önemli yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here