Alçak Eşyalar ile Minimalizm Rahatlığı

0
480

“Rahat minimalizm” bir oksimoron gibi mi geliyor? Öyle olduğunu düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak, bu ilginç ev dekorasyonu tarzı, karşıtların kesinlikle etkilediği bir durumdur. Görünüm, günümüz manzarasında düzenli olarak en popüler estetiklerden biri haline geliyor ve insanların neden aşık olduklarını görmek zor değil.

Konforu zahmetsizce işlevsellikle harmanlayan bir tasarım stili arıyorsanız, artık arama yapmayın. Görünümü nasıl bir araya getirebileceğinize dair birkaç ipucu da dahil olmak üzere, bu görünümün neden olduğu gibi çalıştığını tam olarak açıkladık.

Rahat minimalizm neden işe yarıyor?

Basitçe ifade edersek, rahat minimalizm aşırılıklara bir tepkidir. Birkaç on yıl önce, iç tasarım “daha ​​fazlası” nın sloganını takip etti. Odaların solungaçlara büyük, ağır mobilya parçaları, kumaş katmanları üzerine tabakalar ve sayabileceğimizden daha fazla aksesuarla doldurulduğunu gördük. Odalar oldukça büyük olsalar bile sıkışık hissettiler – sadece biraz fazla oldu.

Daha sonra, trendler tam tersi yönde yöneldi, çünkü ultra minimalizm stil du jour oldu. İnsanlar tamamen işlevselliğe dayanan büyük ve neredeyse boş odaları tercih etmeye başladılar. Mobilya stilleri zayıfladı ve hafifleşti ve görünüşte pek yardımcı olmadı ve iç kısımları sık sık titrek ve aşırı derecede klinik hissettiren bir iç mekan ortaya çıkardı.

Rahat minimalizm işe yarıyor çünkü mutlu bir ortam. Bu görünüm, ileri işlevli bir tasarımınen iyi parçalarını kullanır ve iç mekanınızın konforlu ve misafirperver hissetmesini sağlamak için onları yeterli estetik ayrıntıyla birleştirir.

İşlevsel bir temel oluşturun

Rahat bir minimalist görünüm oluştururken, işlevselliği yıldız yapmak kesinlikle önemlidir. Bunu, odayı mobilyanızın etrafına sararak yapın. Bir yatak odası tasarlıyorsanız, gözün dikkatini dağıtmak için yatağın odak noktası olmasına izin verin. Bir yaşam alanı ise, tasarımınızı bir ana oturma alanına odaklayın. Kilit nokta, tasarım öğelerinizin geri kalanının, dikkatleri çalmak yerine, mobilya için destekleyici bir rol oynamasına izin vermektir.

Hangi mobilyayı kullanmanız gerektiği konusunda: minimalist bir estetikten ödünç alın . Çok fazla görsel ağırlığa sahip olmayan daha zarif parçaları seçmeye odaklanın. Basit tutun – daha sonra estetik eklemelere odaklanmak için bolca vaktiniz olacak.

Bazı doku tabakası

Odanın tabanını yerine getirdikten sonra, odağınızı denklemin “rahat” kısmına kaydırın. Bunun için tasarım öğelerini birlikte katmanlamaya odaklanmalısınız . Özellikle, dokusal olarak birbirleriyle zıtlık yaratan parçaları katmanlandırırsınız. Bunu yapmak, odanın çok daha ilginç görünmesine yardımcı olur ve ayrıca bilerek bir araya getirilmiş hissetmesine yardımcı olur.

Yukarıdaki fotoğraf, doğru şekilde katmanlamanın mükemmel bir örneğidir. Unutmayın: doku bir öğe şekilde ifade eder  görünüyor  hissediyor gibi. Fotoğrafta, dokuma bir halı, sert bir ahşap komidin, peluş yataklar ve ilginç ve görsel bir ilgi yaratan yumuşak ve tüylü bir battaniye birbirinin içine giriyor.

Bu katmanları tam olarak takip etmek zorunda değilsiniz, ancak amaç her biri arasında bir kontrast duygusu oluşturmaktır. Dikkat edilmesi gereken bir kelime: Katmanlamayı düşündüğünüz öğeleri seçerken, bir şekilde birbirine bağlayacak kadar ortak noktalara sahip olduklarından emin olun. Bu durumda, tasarımcı nötr bir renk paletine yapışmış, ancak yinelenen bir renk veya desen kullanarak da katman oluşturabilirsiniz.

Aksesuarlara dokunma

Doku dışında, aksesuarlar rahat bir minimalist odaya ilgi duymanın en iyi yoludur. “Aksesuar”, bir odaya estetik değer katan herhangi bir şey olarak kabul edilir. Bazı durumlarda, bir tür işlevsel amaca da hizmet edebilir, ancak bu her zaman gerekli değildir.

Odaya hangi aksesuar türlerini ekleyeceğinize şaşırıp kalıyorsanız, işte birkaç genel örnek:

  • Alan kilim
  • Yastık ve battaniye atmak
  • Duvar sanatı ve aynalar
  • Dekoratif kaseler ve tepsiler
  • Sehpa kitapları
  • Mumlar
  • Resim çerçeveleri
  • Bitkiler, çiçekler ve vazolar
  • Dekor eşyaları

Aksesuar eklemek, dengeyi korurken çeşitlilik sağlamakla ilgilidir. Bu eşyaların yeteri kadarını eklemek isteyeceksiniz, böylece aceleyle bir araya getirmek yerine, odanın bilerek tasarlanmış olduğunu hissedeceksiniz. Ancak, aynı zamanda alanınız darmadağın olmamalıdır. İkisi arasındaki mutlu ortamı bulmak için en iyi kararınızı kullanın ve ilerledikçe tasarımınızı tweak etmekten çekinmeyin.

Rahat minimalizm iyi çalışır çünkü alanınıza her iki dünyanın da en iyisini sunar: pratik işlevsellik ve minimalizm, hiçbiri açık değildir. Trende katılmaya hazırsanız, bu postayı el altında tutun ve eviniz için mükemmel dengeyi oluşturun.

Rahat minimalizm tasarım hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bakışı kendi evinizde deneyecek misiniz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here